Wycieczka na Rainbow Mountain – zrób to sam

Wycieczka na Rainbow Mountain

Wycieczka na Rainbow Mountain – zrób to sam

Rainbow Mountain, czyli Tęczowa Góra, to zaraz po Machu Picchu, jedna z najbardziej popularnych destynacji turystycznych w Peru. Co to oznacza w praktyce? Tłumy, tłumy i jeszcze raz tłumy.  Ale na szczęście można ich uniknąć i mieć Tęczową Górę tylko dla siebie. Trzeba tylko wiedzieć jak i tu spieszymy z pomocą. Wycieczka na Rainbow Mountain jest bardzo łatwa do zorganizowania samemu.

Wycieczka na Rainbow Mountain

Dojazd

Na dobry początek trzeba dostać się do miejscowości Pitumarca, gdzie spędzimy noc. Można tam dojechać zarówno z Cusco, jak i z Puno (lub Juliaca). W tym celu musimy wsiąść w autobus kursujący na tej właśnie trasie i wysiąść w miejscowości Checacupe. Stamtąd dostępne są już dwie opcje: colectivo i taxi. Jadąc colectivo, wysiadamy na ostatnim przystanku (nie jest to główny plac miasteczka tylko terminal autobusowy).

Zakwaterowanie

W Pitumarca trzeba spędzić noc, a w zasadzie pół nocy bo przed 3 rano czeka nas pobudka. Do dyspozycji są 2 hostale, które znajdują się obok siebie na Av. Progreso, niedaleko terminala. Pokój 2-os kosztuje 15 soli za mniejsze łóżko i 20 soli za większe. W cenie jest budzenie o nieludzkiej porze i lecąca ciurkiem zimna woda pod prysznicem.

Wycieczka na Rainbow Mountain

Równo o 3 sprzed budynku odjeżdżają 2 ciężarówki i 1 autobus na Tęczową Górę. Jest to lokalny transport dla mieszkańców całej okolicy, którzy pracują tam na straganach i codziennie jeżdżą tak do pracy. Miejsca w autobusie kończą się szybciej, więc dla wygodnych i ciepłolubnych zaleca się wcześniejszą pobudkę i wyjście przed budynek już o 2.45. Jak chcecie przygody, wybierzcie ciężarówkę i władujcie się na naczepę. Dojazd trwa do 2 godzin.

Wejście na górę

Około 5 autobus/ciężarówka dociera na parking i można ruszać w drogę. Będzie ciemno i zimno. Bardzo, bardzo zimno. Ale trzeba się zmusić i iść. Z parkingu idziemy kawałek wąską ścieżką, mijamy śpiące w stadzie lamy (dużo lam!) i dochodzimy do kasy biletowej. Według niektórych źródeł, o tej porze nie pobierano jeszcze opłat, ale dla nas kasa była już otwarta. Wejście na szlak kosztuje 10 soli.

Trasa nie jest zbyt wymagająca. Wiadomo, wysokość robi swoje, ale idąc stabilnym, nie za szybkim tempem, nie będziecie mieli większych problemów.

Po wschodzie słońca momentalnie robi się cieplej i trzeba przygotować się, że ciuchy trzeba będzie upychać do plecaka. No chyba, że traficie na pochmurną pogodę albo nawet śnieg. Wtedy będzie niezmiennie zimno cały czas. Warto przygotować się na każdą ewentualność i sprawdzić wcześniej prognozę pogody. My byliśmy tam na początku maja i było jak widać. A w kwietniu i w czerwcu leżał śnieg.

Wycieczka na Rainbow Mountain

Słońce powoli wschodzi

Rainbow Mountain i Red Valley

Po dotarciu do pierwszego punktu widokowego (mirador) są 2 opcje. Pierwsza to wdrapanie się na górę po prawej, z której to rozciąga się widok na Tęczową Górę. Jeśli zrobicie to na samym początku, najpewniej cały widok i górę będziecie mieli tylko dla siebie.

Wycieczka na Rainbow Mountain

Wycieczka na Rainbow Mountain

Druga to spacer do Red Valley (Czerwonej Doliny). W tym celu należy z punku widokowego iść przed siebie widoczną na jednym z zdjęć ścieżką. Tak właśnie zrobiliśmy my i przez około 1,5 h cieszyliśmy się pięknym widokiem we troje, razem z naszym psem przewodnikiem. Po tym czasie pojawili się strażnicy i powiedzieli, że wejście tutaj jest dodatkowo płatne 9 soli. Powiedzieliśmy, że niestety nie było nikogo przy rzekomym wejściu i nie zostaliśmy o tym poinformowani i nie mamy przy sobie aż tyle gotówki. Daliśmy im kilka soli i też było Ok.

Wycieczka na Rainbow Mountain

Wycieczka na Rainbow Mountain Wycieczka na Rainbow Mountain

Po lewej widać drogę do Czerwonej Doliny oraz psa przewodnika

Wycieczka na Rainbow Mountain

Wycieczka na Rainbow Mountain

Potem wdrapaliśmy się na górę żeby podziwiać Rainbow Mountain. Niestety było już trochę ludzi, ale zupełnie nam to nie przeszkadzało. I tak było to nic w porównaniu z tym co zobaczyliśmy wracając. Ale o tym za moment.

Powrót

Schodząc w stronę parkingu około godziny 10-11 naszym oczom ukazało się morze ludzi i koni. Spodziewaliśmy się, że będzie tłoczno, ale nie aż tak! To jeden z najlepszych powodów, by samemu zorganizować sobie wycieczkę na Rainbow Mountain i mieć czas i miejsce tylko dla siebie.

Zejście do parkingu powinno zająć mniej więcej godzinkę. Nam zajęło oczywiście więcej bo nie mogliśmy się powstrzymać od robienia zdjęć. Okolica jest naprawdę piękna, śmiemy twierdzić, że ładniejsza od samej góry. Z parkingu odjeżdża colectivo za około 5 soli, ale ostatnie jest dość wcześnie, przed południem. Jeśli się na nie nie załapiecie, są 2 opcje. Pierwsza to negocjacje z prywatnymi kierowcami (nas zabrali za 15 soli) albo powrót tym samym autobusem/ciężarówką mniej więcej o godzinie 15.30.

Wycieczka na Rainbow Mountain

Jak wybierzecie wycieczkę zorganizowaną, przyszykujcie się na liczne towarzystwo

Wycieczka na Rainbow Mountain

Koniec konia! Od tego momentu wszyscy musieli już iść o własnych siłach

 

Istnieje też możliwość zejścia do głównej drogi Czerwoną Doliną. Zajmuje to ładnych parę godzin i raczej trzeba mieć wcześniej nagrany powrotny transport, który odbierze nas z umówionego punktu.

Po powrocie do Pitumarca można w hostelu skorzystać z prysznica, chwilę się zdrzemnąć, zjeść przepyszne completo za 3,5 sola (taniej w Peru nie jedliśmy!), dojechać do głównej drogi i stamtąd ruszyć dalej do Cusco lub Puno.

Podsumowanie informacji praktycznych:

  • dojazd z Cusco: 11 soli
  • dojazd z Puno: 16-21 soli
  • dojazd z Pitumarca na Tęczową Górę: 5 soli w jedną stronę
  • nocleg w Pitumarca: 15-20 soli za pokój 2 os
  • koszt wycieczki organizowanej na własną rękę: około 50 soli/os (z noclegiem) przy założeniu wyjazdu i powrotu do Cusco
  • koszt wycieczki zorganizowanej: +/- 80 soli (z Cusco, bez noclegu, wyjazd około 3 nad ranem, powrót po południu)

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione aparatem Sony a6000 i obiektywem Sony SEL 18-200. Zapraszamy na naszą recenzję sprzętu fotograficznego dla podróżnika.

Podoba się? Udostępnij... 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest