Wodospady Iguazu. Dwie cudne perspektywy.

Wodospady Iguazu. Dwie cudne perspektywy.

Nie ważne czy podziwianie Wodospadów Iguazu zaczniesz od strony argentyńskiej, na której znajduje się 80 procent kompleksu, czy tej powierzchniowo mniejszej, brazylijskiej. Nie jest tez ważne ile zdjęć w Internecie wcześniej się widziało. Widok na żywo i tak sprawi, że przynajmniej na chwilę zabraknie ci słów! Każdy wodospad widziany do tej pory i pewnie każdy, który zobaczysz w przyszłości już zawsze będą w cieniu tego. Z jednej strony, perspektywa trochę przykra, a z drugiej możliwość doświadczenia cudu świata dosłownie na własnej skórze!

Spójrzcie na kilka naszych ujęć:

Zdecydowanie polecamy odwiedzenie obydwu stron ponieważ są one bardzo różne i oferują dwie zupełnie inne perspektywy. Ale nawet wizyta po jednej ze stron będzie niezapomnianym przeżyciem. Poniżej przedstawiamy dwie różne perspektywy Wodospadu Iguazu wraz z garścią informacji potrzebnych do zaplanowania wycieczki.

Strona brazylijska

Po pierwsze, strona brazylijska jest mniejsza, jednak nie oznacza to wcale, że gorsza, ponieważ to właśnie stąd rozciąga się wspaniały panoramiczny widok na potężną część argentyńską.

Wzdłuż całego kompleksu prowadzi jedna główna ścieżka, przy której co jakiś czas znajdują się tarasy widokowe.

Punkt kulminacyjny to tzw. Gardziel Diabła, czyli miejsce w którym woda zbiega się z kilku stron a uskok jest najwyższy (aż 82m).

Największą atrakcją jest spacer po kładce, która prowadzi nad krawędź wodospadu. To właśnie tu można podziwiać jego ogrom i jeszcze poczuć go na własnej skórze. Uprzedzamy, z tego spaceru wrócisz kompletnie przemoczony! A w weekendy i święta utkniesz tam w korku. Niestety, ilość zwiedzających jest powalająca! Ale trudno się dziwić.

Informacje praktyczne

  • z Foz do Iguacu do Parku Narodowego Iguacu kursuje autobus podmiejski. Cena za przejazd to 3,40 BRL (1 USD). Autobus odjeżdża ze stacji Terminal.
  • Bilet do Parku to koszt 64 BRL (22 USD). Można płacić gotówką w Realach i dolarach lub kartą w stoisku samoobsługowym. W weekendy zdecydowanie lepiej płacić kartą bo kolejka do kasy jest ogromna.
  • Na miejscu można kupić jedzenie i picie, ale lepiej zabrać swój prowiant bo ceny są mocno zawyżone.
  • Trasa nie jest przystosowana dla wózków. Osoby z wózkami lub na wózkach mogą udać się na ostatni punkt widokowy nad Gardzielą Diabła.

 

Strona argentyńska

Będąc po stronie brazylijskiej zastanawialiśmy się jaki jest sens jechania na drugą stronę, skoro właśnie teraz mamy ją przed oczami w całej swej okazałości. Dowiedzieliśmy się dwa dni pózniej, kiedy stanęliśmy bezpośrednio  nad Gardzielą Diabła. Ilość kotłującej się tam wody i szybkość z jaką płynie jest potężna! Do tego widać stamtąd ścianę wodospadów niewidoczną ze strony brazylijskiej.

Do wyboru są również dwie trasy: górna (Circuito Superior) i dolna (Circuito Inferior). Nam o wiele bardziej podobała się trasa górna z ciekawą perspektywą wody zanikającej za horyzontem.

 

Informacje praktyczne:

  • dojazd z Puerto Iguazu to koszt 75 peso w jedną stronę (niecałe 4 USD)
  • bilet do parku kosztuje 500 peso (26 USD) i można go kupić jedynie za gotówkę i w peso. Przy kasie jest bankomat.
  • Na zobaczenie całego kompleksu trzeba zarezerwować około 5 godzin a w weekendy nawet więcej. Trzeba uwzględnić czas oczekiwania na kolejkę do Gardzieli Diabła (co 15 minut, zazwyczaj czeka się 1-2 tury). Ścieżki w parku są dosyć wąskie, jest dużo ludzi, dzieci, rodziców z wózkami co powoduje, że momentami idzie się naprawdę wolno.
  • W parku można kupić jedzenie i picie. Jest także kilka punktów (kraników), które oznaczone są jako woda pitna (agua potable). Próbowaliśmy, żyjemy 🙂

 

Podane informacje i ceny są ze stycznia 2018.

DKMS

Podoba się? Udostępnij... 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest