Porto na weekend

Porto na weekend

Porto to nasze ulubione miasto w Portugalii, dlatego nie wahaliśmy się bookujac bilety uwzględniające kilkudniowy pobyt tutaj. Klimat tego miejsca jest niesamowity zarówno latem, kiedy w pełnym słońcu można szukać cienia w wąskich uliczkach, jak i zimą gdy Ribeira spowita jest mgłą a nad miastem unosi się deszczowa aura. 

Jak w większości południowoeuropejskich miast, życie toczy się tu na ulicy. W ciągu dnia kawiarenki pełne są starszych panów popijających przy gazecie espresso, pingo lub kieliszek wina. Wieczorem bary przeżywają oblężenie młodych a knajpki zapełniają się po brzegi w porze kolacji. Żeby nie czekać w kolejce, najlepiej celować przed 21. Jakbyście szukali autentycznego miejsca na niedrogą kolację, śmiało możemy polecić Casa Viuva. To malutka, niepozornie wyglądająca knajpka z prostym i smacznym jedzeniem. Grillowana dorada (dourada grelhada) i lomo (jagnięcina) – palce lizać! A w porze lunchu koniecznie trzeba spróbować lokalnego przysmaku czyli francesinha.

Porto to idealne miejsce na weekendowy wypad. W dwa, trzy dni spokojnie spacerując, można poczuć wyjątkowy klimat tego miasteczka. Wszędzie można dojść na piechotę, chociaż strome górki mogą przyprawić o zadyszkę. Spacer przez miasto a następnie wzdłuż Ribeiry, czyli brzegu rzeki, to punkt obowiązkowy. Tak samo jak przejście mostu Ponte Luís I na stronę Vilanova De Gaia. W ten sposób uzyskamy dwie zupełnie rożne i uzupełniające się perspektywy. Pierwsza to nastrój, wąskie uliczki, schody, kamienne ściany budynków, rzeka, górujący nad nią most, maleńkie sklepiki i zakłady, kawiarenki i codzienne życie ludzi widziane z bliska. Druga to miasto widziane z góry, jego przepiękne położenie, morze czerwonej dachówki i opuszczone budynki, które dodają jeszcze większej tajemniczości.

Dzięki bogatej ofercie dwóch tanich przewoźników, do Porto dolecieć można bezpośrednio z Warszawy i Modlina 4 razy w tygodniu.

 

 

 

Podoba się? Udostępnij... 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest