Dreamland czyli opuszczony park rozrywki w Japonii

Dreamland czyli opuszczony park rozrywki w Japonii

Kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy hasło „opuszczony park rozrywki Dreamland”, wiedzieliśmy, że chcemy to zobaczyć na własne oczy. Lecąc do Japonii nawet nie wiedzieliśmy o jego istnieniu, a okazało się, że niektórzy przyjeżdżają tu specjalnie dla tej jednej atrakcji. I wcale się nie dziwimy! W ciągu tych kilku godzin czuliśmy się jak bohaterowie gry komputerowej w innym, odrealnionym świecie. Mamy nadzieję, że zdjęcia i film oddadzą Wam niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Dreamland brama

Historia

Park rozrywki Dreamland powstał w mieście Nara w 1961 r. na wzór kalifornijskiego Disneylandu. Niestety wraz z otwarciem w 2001 r. parku Universal Studios w niedalekiej Osace, liczba odwiedzających Dreamland mocno spadła. W efekcie doprowadziło to do jego zamknięcia z końcem sierpnia 2006 roku.

Dreamland

Dreamland dziś

To jak miejsce wygląda dziś sprawia wrażenie, że zostało opuszczone nagle. Tak jakby z dnia na dzień ktoś powiedział pracownikom, żeby więcej nie przychodzili do pracy. Nikt nie pofatygował się żeby uprzątnąć papiery i dokumentację, zabezpieczyć maszyny czy chociażby sprzedać sprawne nadal mechanizmy, samochody, gry, gadżety czy meble. Wszystko stoi tam tak jak kiedyś, tylko że zniszczone czasem lub zdewastowane.

DreamLand Nara Japan (2)Na terenie całego kompleksu można znaleźć porozrzucane dyskietki, kasety VHS, płyty CD czy księgi rachunkowe a także stroje, maski, przebrania i eksponaty. Zapewne zdecydowana większość została już rozkradziona.

Dreamland

Idąc zarośniętymi uliczkami można tylko wyobrazić sobie jak wyglądało to miejsce w latach swojej świetności. Jak przewijały się tutaj tłumy, stały kolejki do waty cukrowej, powietrze pachniało popcornem i słychać było krzyki ekscytacji z rollercoasterów. Dziś słychać tam tylko ciszę, którą co jakiś czas przełamują metaliczne zgrzyty poruszonej wiatrem karuzeli łańcuchowej, trzaskające od przeciągu drzwi i okna, szum drzew i ptaki. Sceneria przypomina post apokaliptyczny świat z gry Fallout czy sceny rodem z horroru. Wewnątrz budynków jest jeszcze ciekawiej i większy jest też dreszczyk emocji. Podłoga skrzypi pod stopami i nie wiadomo co zastaniesz w kolejnym pokoju czy budynku.

Czasem na terenie parku można spotkać też innych ludzi. Ale spokojnie, kolejek do atrakcji nie ma 😉 Mowa tu raczej o kilku osobach dziennie, głównie zagranicznych turystach, którzy decydują się na eksplorację parku. Z racji tego, że Dreamland został zamknięty na stałe, wejście na jego teren nie jest legalne. Przy wejściach mogą stacjonować patrole ochrony lub w okolicy mogą pojawiać się radiowozy. Zapewne spotkanie z którąkolwiek z ekip zakończy się niemiłym mandatem (rzekomo powyżej tysiąca dolarów). Brak zbędnego bagażu i dobre buty do biegania są jak najbardziej wskazane 😉

 DreamLand Nara Japan (11)

Najciekawsze atrakcje

Obejście całego terenu razem z wejściem do wszystkich atrakcji zajmie co najmniej 3 godziny. Najlepiej ściągnąć sobie na telefon mapę bo łatwo się zgubić albo ominąć coś ciekawego.

Dreamland_mapa

Zaraz za wejściem czeka na nas miasteczko z charakterystycznym budynkiem „ratusza”, główną bramą, za którą znajdują się wąskie uliczki i małe, kolorowe domki. W oddali widać już zamek, zbudowany na wzór tego z Disneylandu.

Dreamland

Przy zamku jest oczywiście karuzela z końmi, po której widać upływ czasu. Zapada się w niej drewniana podłoga a same konie w całej tej scenerii są trochę straszne. Zaraz obok jest też inny klasyk, czyli kręcące się filiżanki, które coraz bardziej porasta bujna roślinność.

DreamLand Nara Japan (10)DreamlandTo samo dzieje się z dwoma rollercoasterami, które są idealną konstrukcją dla wszelkich pnączy. W tym drewnianym mieszka też mnóstwo ptaków. Sporo ludzi decyduje się na niego wejść, co chyba nie jest trafionym pomysłem. Spróchniałe drewno może zapaść się w każdej chwili. Drugi rollercoaster ma stabilną, metalową konstrukcję i nawet stopnie, co znacznie ułatwia sprawę.

Dreamland rolercoaster

Z ciekawszych atrakcji jest jeszcze dom strachów i gabinet luster, z którego ciężko się wydostać. W labiryncie na przemian poustawianych przezroczystych ścian i luster naprawdę można spędzić kilkanaście minut, trafiając co chwilę na ten sam wózek dla lalek. Mrocznie jest wewnątrz góry, której ciemne wnętrze wypełnia czerwone rusztowanie czy w drewnianym porcie dla łódek, przy którym stróżuje kukła z zawiązanym sznurem wokół szyi.

Dreamland dom strachów

Ostatnia, bardzo duża część parku to baseny i zjeżdżalnie wodne, wszystko super zachowane. Z góry rozciąga się fajny widok na cały teren.

Dreamland zjeżdżalnia wodnaDreamLand Nara Japan (14)Zastanawiając się więc nad wypadem do parku rozrywki, których w Japonii nie brakuje, można rozważyć czy lepiej udać się do słynnego Disneylandu z tysiącem odwiedzających, krzyczącymi dziećmi i kilkugodzinnymi kolejkami, czy odwiedzić Dreamland i poczuć dreszcz emocji, którego nie zapewni nawet najlepszy rollercoaster.

DreamLand Nara Japan (7)DreamLand Nara Japan (9)DreamlandDreamLand Nara (13)

VIDEO

Koniecznie zobaczcie też krótką relację video z naszego najlepszego dnia w Japonii, który spędziliśmy w parku DREAMLAND 🙂

Podoba się? Udostępnij... 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest