Delta Mekongu – wycieczka jednodniowa. Warto?

Delta Mekongu Wycieczka

Delta Mekongu – wycieczka jednodniowa. Warto?

W poście o zatłoczonym, gwarnym i różnorodnym Sajgonie wspominaliśmy, że jest to dobra baza wypadowa do okolicznych atrakcji jakimi są np. tunele Chu Chi czy Delta Mekongu. Jako, że nie mieliśmy wystarczająco czasu na obydwie opcje, zdecydowaliśmy się właśnie na tą drugą. Była to nasza pierwsza, i jak do tej pory ostatnia, wycieczka zorganizowana. Zdecydowaliśmy się na nią głównie z uwagi na ograniczony czas (wiza na 30 dni) oraz rekomendacje kilku osób. Ponoć samodzielna wyprawa jest dość czasochłonna, mecząca i wychodzi drożej niż oferta biura. Nie sprawdziliśmy tego osobiście i pierwszy raz poszliśmy na łatwiznę. Czy słusznie?

Delta Mekongu – wycieczka jednodniowa

Delta Mekongu Wycieczka

Plan wycieczki

Plan nie był zbytnio naszpikowany atrakcjami z uwagi na ograniczony czas. Start zaplanowany był na 8.30 a powrót około godziny 18. Nasza grupa liczyła kilkanaście osób. Pani przewodnik komunikowała się z nami po angielsku, aczkolwiek był to chyba jej osobisty dialekt bo wiele razy zwyczajnie nie było wiadomo o czym tak naprawdę mowa. Sądząc po minach naszych współtowarzyszy, ten dialekt był im również obcy. Ale mniej więcej wiedzieliśmy co się dzieje 😉 Po drodze do My Tho odwiedziliśmy zajazd oraz pagodę Vinh Trang. Przystanki były dość krótkie i nie było czasu na nasze standardowe i powolne tempo, ale i tak warto było tam wpaść chociaż na chwilę, zwłaszcza do świątyni, która naprawdę miała ciekawy klimat.

Delta Mekongu Wycieczka

Już na miejscu, przesiedliśmy się do niewielkiej łódki i ruszyliśmy przed siebie. Rejsik po Mekongu był dość krótki i po kilkunastu minutach byliśmy już na pierwszej wyspie. Tam zaczęła się ta prawdziwie turystyczna część atrakcji, czyli wizyty w zaprzyjaźnionych lokalach: a to w knajpce z naturalnymi przekąskami i wyrobami z miodu, a to z herbatą i świeżymi owocami czy z cukierkami z kokosa. Wszędzie oczywiście był poczęstunek i możliwość nabycia lokalnych wyrobów. Możliwość, nie konieczność. Jako, że z racji limitów bagażowych nie kupujemy żadnych pamiątek ani prezentów ani generalnie niczego co zbędne, zwyczajnie korzystaliśmy tylko z dobrodziejstwa darmowej degustacji i było nam z tym całkiem dobrze. Byliśmy nastawieni na taki turystyczno – mainstreamowy charakter wycieczki i nie oczekiwaliśmy cudów. Ze spokojem znosiliśmy też mało interesujące nas punkty programu. Ale czasem przewracaliśmy oczami i wymienialiśmy zrozpaczone spojrzenia, np. wtedy gdy stworzona na potrzeby zarobku lokalna grupa folklorystyczna śpiewała i grała „If you’re happy and you know it clap your hands”. Prawdziwy wietnamski folklor.
Delta Mekongu Wycieczka
Po wszystkich degustacjach i występach był chyba najfajniejszy moment czyli spływ łódką po mniejszej części rzeki. Była to bardzo miła dla oka i malownicza trasa. Małe łódeczki zawiozły nas z powrotem na naszą główną łódź i ruszyliśmy na kolejną wyspę, na której czekał już na nas obiad.

Delta Mekongu Wycieczka

Po posiłku dostaliśmy trochę wolnego czasu i ruszyliśmy na eksplorację wyspy. Trochę musieliśmy się naszukać wyjścia poza ogrodzony teren, ale ostatecznie się udało. Było tam sporo maleńkich domków z drewna i mnóstwo małych warsztacików z rękodziełem. Być może jedyny, niekomercyjny etap tej wyprawy.
Delta Mekongu WycieczkaDelta Mekongu Wycieczka
Wracając odwiedziliśmy jeszcze jedną wyspę, na której znajdowała się wytwórnia cukierków z kokosa. Było to nawet ciekawe, bo pokazane były wszystkie etapy produkcji. Oczywiście była darmowa degustacja i sklep 😉 I tym sposobem, najedzeni i napici wróciliśmy do Sajgonu około godziny 18.

Cena

Jest to zdecydowanie jeden z większych atutów tego wypadu. Otóż taka całodzienna wyprawa łącznie z wygodnym transportem, piciem i naprawdę porządnym obiadem kosztowała około 30 zł.

Warto?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, wiedzieliśmy mniej więcej na co się piszemy. Spodziewaliśmy się turystycznego charakteru, kramików z pamiątkami i marketingowych sztuczek. Nie byliśmy więc zbytnio rozczarowani. Nie była to wyprawa życia, którą będziemy długo wspominać, ale udało nam się zobaczyć chociaż jakiś fragment tego co chcieliśmy. Więc jeśli nie dysponujecie czasem wystarczającym na samodzielną wycieczkę, warto chociaż w takim stopniu zwiedzić Deltę Mekongu.
Natomiast gdybyśmy mogli przeznaczyć 2 dni na ten region, raczej nie wybralibyśmy się drugi raz na zorganizowany wypad. I nie chodzi o to, że było to złe doświadczenie. Po prostu my wolimy jednak czasem się przemęczyć, ale eksplorować teren po swojemu, bez przewodnika, narzuconego planu i turystycznych atrakcji. Jesteśmy pewni, że Delta Mekongu ma dużo więcej do zaoferowania, niż to co udało nam się zobaczyć.
Delta Mekongu Wycieczka
Podoba się? Udostępnij... 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest