Co to jest Couchsurfing i jak z niego korzystać?

Co to jest Couchsurfing

Co to jest Couchsurfing i jak z niego korzystać?

Wielokrotnie wspominaliśmy Wam o Couchsurfingu i podkreślaliśmy jaka to wspaniała instytucja. Jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę na czym to wszystko polega, z przerażeniem myśli o wizycie u obcych osób lub, co gorsza, wpuszczeniu ich do własnego domu. Są też tacy, którzy chcieliby spróbować, ale nie wierzą w powodzenie akcji lub zniechęcili się po pierwszej odmowie gospodarza. Ekspertami może nie jesteśmy, ale od ponad 4 miesięcy korzystamy tylko i wyłącznie z Couchsurfingu. Chcielibyśmy więc podzielić się z Wami naszym doświadczeniem i wytłumaczyć co to jest Couchsurfing i jak z niego korzystać.

Co to jest Couchsurfing

Co to jest Couchsurfing?

Couchsurfing to globalna społeczność skupiona wokół podróży. Tworzą ją ludzie otwarci na drugiego człowieka i inne kultury. Jej Ideą przewodnią jest możliwość doświadczenia innego kraju lub miasta z perspektywy lokalnego mieszkańca. Za pomocą serwisu możemy znaleźć gospodarza (host), który zaprosi nas do swojego domu na kilka dni a wolnym czasie pokaże ciekawe miejsca albo przyrządzi regionalny posiłek, opowie ciekawe historie a może nawet wybierze się z nami na imprezę. Niektórzy nie mają możliwości zapewnienia noclegu, ale chętnie oprowadzą po mieście czy pójdą razem na kawę. Działa to też oczywiście w drugą stronę. Bycie gospodarzem jest równie ciekawym doświadczeniem. Można poznać interesujących ludzi z całego świata, ich zwyczaje, kulturę, może nawet kuchnię jeśli nasz gość okaże się mieć talent kulinarny. Ale przede wszystkim, można poznać człowieka, który stanie się naszym przyjacielem. Tak zresztą społeczność opisują jej założyciele, którzy mówią że Couchsurfing to spotkanie z przyjacielem, którego jeszcze nie znamy.

Co to jest Couchsurfing Co to jest Couchsurfing

Co daje Couchsurfing?

Oprócz wspomnianych powyżej aspektów kulturowych i społecznych, jest masa innych korzyści, jakie daje Couchsurfing. Wiadomo, że nikt nie zna okolicy lepiej niż jej mieszkańcy. Można się więc spodziewać dobrych porad, polecenia ciekawych miejsc z poza listy turystycznych atrakcji, wizyty w lokalnej knajpce z najlepszym jedzeniem w okolicy. Takie informacje z pierwszej ręki są bezcenne!
Zawsze trzeba pamietać, że w Couchsurfingu nie chodzi tylko o darmowy nocleg, jednak jest to duża zaleta. Zwłaszcza gdy podróżujemy długo lub wybieramy się do drogiego kraju. Gwarantujemy, że Wasz portfel odczuje różnicę. A za zaoszczędzone pieniądze można ugotować gospodarzowi kolację albo kupić jakiś drobny upominek. Jeżeli ktoś będzie oczekiwał pieniędzy w zamian za goszczenie Was w swoim domu, łamie zasady społeczności. Do celów zarobkowych służy Airbnb, a Couchsurfing jest zawsze bezpłatny.
Jednak największą zaletą jest to, że otwiera oczy i głowę na cały świat i w dzisiejszym świecie pełnym uprzedzeń burzy międzykulturowe mury, stawiając w ich miejsce mosty.

Co to jest Couchsurfing

Co to jest Couchsurfing

Jak zacząć?

Aby być gościem lub gospodarzem, trzeba zarejestrować się w serwisie. Założenie konta jest darmowe. Następnie możemy uzupełnić nasz profil opisując siebie, wpisując nasze zainteresowania, języki, którymi mówimy, dlaczego jesteśmy na Couchsurfingu etc. Podanie tych wszystkich informacji nie jest obowiązkowe, jednak może sprawić, że ktoś będzie chciał zaprosić nas do siebie. W końcu jeśli decydujesz się przyjąć obcą osobę do domu, chcesz przynajmniej mieć o czym z nią porozmawiać. A wspólne zainteresowania czy ciekawe doświadczenia to dobry temat do długich pogawędek. Na koniec zostaje dodanie zdjęcia profilowego i ewentualnie kilku dodatkowych fotek. Rownież nie jest to konieczne, ale bez zdjęcia jesteśmy zawsze mniej wiarygodni.
Jeżeli chcesz być gospodarzem, opisz swój dom oraz co możesz zaoferować gościom lub jakie masz zasady (np. że wstajesz wcześnie do pracy więc prosisz o ciszę wieczorem lub, że możesz przyjąć gości tylko w weekendy).
Co to jest Couchsurfing
Zanim zaczniesz szukać gospodarza, poszukaj w serwisie swoich przyjaciół i zaproś ich do znajomych. To też pozytywnie wpływa na Twój wizerunek. Możesz ich też poprosić o wystawienie personalnej opinii. Konta bez znajomych i bez żadnych referencji są jednak trochę podejrzane.
Teraz możesz zaczynać poszukiwania hosta. Wybierz miasto do którego się wybierasz, ustaw datę podróży oraz liczbę osób. Serwis wyświetli Ci dostępnych gospodarzy. wystarczy wybrać kogo chcesz poznać, napisać do tej osoby wiadomość i czekać na odpowiedź. Na profilu każdej osoby znajdziesz też opis jej domu i warunków sypialnych dla gości. Jeżeli zależy Ci na prywatnym pokoju, zwróć szczególną uwagę na tę część.
Spróbuj ustawić też informację publiczną Twojej podróży (tzw. public trip), która będzie widoczna na stronie danego miasta. Dzięki temu gospodarze sami będą mogli zaprosić Cię do swojego domu.
Jeżeli chcesz gościć kogoś u siebie, ustaw opcję przyjmowania gości i czekaj na zgłoszenia. Możesz też zaprosić do siebie osoby, które zrobiły publiczne ogłoszenie swojej podróży.

 Co to jest Couchsurfing

Co napisać w wiadomości do gospodarza?

Pamiętaj, że Couchsurfing to coś więcej niż darmowy nocleg. Nie pisz więc wiadomości w stylu: „Cześć, mogę się u Ciebie zatrzymać na 2 noce?”, bo w 100% dostaniesz odmowę. Poświęć kilka minut i przeczytaj profil danej osoby. W końcu masz mieszkać u kogoś w domu, Ty też chcesz się czuć komfortowo w tej sytuacji. Może macie wspólne hobby albo lubicie napić się dobrego piwa w towarzystwie? Napisz kilka słów o sobie, dlaczego przyjeżdżasz do tego miasta i dlaczego chcesz poznać akurat ją/jego. Jeżeli korzystasz z szablonu wiadomości to pamiętaj o wstawieniu poprawnego imienia. Jak napiszesz do Kasi „cześć Zbyszek”, to Kasia raczej nie będzie zadowolona 😉
Co to jest Couchsurfing

Przed przyjazdem

Skontaktuj się z Twoim gospodarzem/gościem aby potwierdzić przyjazd. Ustalcie adres spotkania i wymieńcie się numerem telefonu lub danymi z komunikatora. Przeczytaj raz jeszcze informacje o osobie, którą masz spotkać.
Jeżeli masz być gościem możesz dopytać się gospodarza o jego zasady. Możesz np. zostać poproszony o opuszczenie mieszkania na czas kiedy będzie on w pracy. Lepiej wiedzieć takie rzeczy wcześniej i móc się przygotować. Pamiętaj, żeby nie traktować czyjegoś domu jak hotelu, bo nie o to w tym chodzi. Zamykanie się na cały wieczór w pokoju jest raczej w złym tonie.
Co to jest Couchsurfing

Bezpieczeństwo

To powinien być Twój priorytet, nieważne czy jesteś gospodarzem czy gościem. Chociaż nic złego nie powinno się wydarzyć, nikt nie da Ci 100% gwarancji. Na co zwrócić więc uwagę? Przede wszystkim na referencje. Osoby z pozytywnymi opiniami od użytkowników z różnych krajów są bardziej godne zaufania niż osoby bez znajomych i bez opinii.
Wystawiaj opinie. Pomożesz w ten sposób innym użytkownikom portalu. Twój gospodarz był miły i pomocny? A może jego zachowanie wzbudzało niepokój lub nie było stosowne? Napisz o tym w recenzji.
Zawsze możesz poprosić też o przesłanie profilu z portalu społecznościowego i sprawdzić jego wiarygodność. My sami wychodzimy zawsze z taką inicjatywą i wysyłamy naszym gospodarzom link do naszej strony oraz FB.
Co to jest Couchsurfing
Kolejną opcją jest zwrócenie uwagi na to, czy profil użytkownika posiada weryfikację. Jeśli tak, możesz mieć pewność, że jego dane zostały potwierdzone za pomocą przelewu bankowego. Weryfikacja nie jest jednak obowiązkowa (my np. jej nie mamy).
Zanim udasz się do kogoś lub przyjmiesz gościa do domu, możesz też spotkać się z tą osobą gdzieś na mieście i porozmawiać.
Ale przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność, zwłaszcza jeśli jesteś samotnie podróżującą dziewczyną. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub złe przeczucia, możesz zawsze się wycofać.
Co to jest Couchsurfing

Nasze wrażenia

100% pozytywne! Nie wyobrażamy już sobie podróży bez Couchsurfingu. Poznaliśmy tak wielu wspaniałych ludzi, którzy obdarzyli nas wielkim zaufaniem i podzielili się z nami częścią swojego świata. Mogliśmy zobaczyć prawdziwe życie „od kuchni”, spróbować domowych posiłków, pójść na lokalną imprezę, poznać całą rodzinę, pojechać na wycieczkę, zobaczyć największe wodne show na świecie, gadać, śmiać się i dzielić się historiami przy zimnym piwku. To naprawdę są bezcenne chwile.
Co to jest Couchsurfing Co to jest Couchsurfing Co_to_jest_Couchsurfing
Podoba się? Udostępnij... 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest