Cabo Polonio w Urugwaju. Hipisi, lwy morskie, plaże.

Urugwaj co zobaczyć Cabo Polonio

Cabo Polonio w Urugwaju. Hipisi, lwy morskie, plaże.

Cabo Polonio w Urugwaju to miejsce, którego nie można pominąć przy planowaniu pobytu w tym państwie. Chilloutowy klimat, odcięcie od cywilizacji, cudowne szerokie plaże i setki lwów morskich wylegujących się na skałach. Oto czym kusi mała osada położona na jednym z cypli wysuniętych wgłąb oceanu.

Nazwa może sugerować jakiś związek z naszą ojczyzną. Takiego jednak nie ma a nazwa pochodzi o nazwiska kapitana statku, który jako pierwszy dotarł na cypel (lub wg innego źródła od nazwy okrętu, który zatonął u jego wybrzeży).

Dojazd do Cabo Polonio

Czy to autobusem, samochodem czy na stopa, ląduje się zawsze przed bramą wjazdową do parku. Stamtąd opcje są dwie. 7 km spaceru przez wydmy lub przejazd pasażerską ciężarówką z napędem 4×4. Druga opcja to naprawdę niezła jazda, zwłaszcza jeśli uda się dostać na górny pokład. Trzeba się tylko mocno trzymać!

Cabo Polonio w Urugwaju

Odcięcie od cywilizacji

To miejsce idealne na tzw. reset. Nie ma prądu a co za tym idzie nie ma wifi. Odpoczynek dla kciuka od scrollowania fejsika i Instagrama! Niektórzy mają prąd generowany z małych wiatraków. Co jak co, ale na cyplu na oceanie wiatru nie brakuje. Nie ma też bieżącej wody (ani cieplej). Prysznic, mycie zębów, zmywanie odbywa się przy pomocy deszczówki zgromadzonej w specjalnych zbiornikach na dachach.

Na Cabo Polonio architektonicznie dominują malutkie domki rozsiane bez ładu po całym terenie. Mamy okazję odwiedzić znajomych w jednym z nich – perełka! W większości pomalowane na biało z kolorowymi okiennicami przypominają grecką zabudowę, tylko mniej zwartą. Wszędzie jest przestrzeń, zieleń, konie a w tle ocean.

Cabo Polonio w UrugwajuUrugwaj co zobaczyć Cabo Polonio

Cabo Polonio w UrugwajuCabo Polonio w Urugwaju

Hipisi

Hippie klimat czuć już po przejściu pierwszych kilku metrów. Stroje, fryzury, dekoracje, muzyka, stragany z ręcznie robioną biżuterią i oczywiście zioło, które w postępowym Urugwaju jest legalne. Dodajemy do tego całą architekturę i ograniczenie cywilizacji i przenosimy się w lata 70, czyli dokładnie kiedy na Cabo Polonio osiedlili się pierwsi mieszkańcy.

Urugwaj co zobaczyć Cabo Polonio

Cabo Polonio w Urugwaju

Białe plaże

Ostatni raz takie piękne, białe, piaszczyste, szerokie i długie plaże widzieliśmy w Australii. Kolejnym wspólnym elementem jest możliwość surfowania a nawet kitesurfingu. Żeby tylko nie ten mocny wiatr! Ale z drugiej strony unoszące się nad plażami drobinki wody dają wrażenie mgły i tworzą całkiem fajny klimat.

Cabo Polonio w UrugwajuCabo polonio w Urugwaju

Lwy morskie

Wylegujące się na skałach lwy morskie to element charakterystyczny Cabo Polonio. Najlepszym miejscem do ich oglądania są okolice latarni morskiej. Można tam zobaczyć ich kilkaset, grzejących się w słońcu i nurkujących przy skałach. Jeszcze lepszy widok jest z samej latarni morskiej, nie tylko na lwy morskie, ale na całą wioskę i okolicę. Warto się tam wdrapać!

Cabo Polonio w UrugwajuCabo Polonio w Urugwaju co zobaczyc

Informacje praktyczne:

  • wstęp na teren Cabo Pollonio jest bezpłatny
  • przejazd terenową ciężarówką to koszt 230 peso w dwie strony. Teoretycznie jeżdżą co godzinę, ale praktycznie co 10-15 minut.
  • wstęp na latarnię morską kosztuje 25 peso
  • ceny noclegu to około 1000 +/- peso od osoby (nie można rozstawić swojego namiotu)
  • ceny jedzenia i picia też są odpowiednio wyższe. Dla budżetowych podróżników zaleca się zrobienie zakupów w mieście i skorzystanie z hostelowej kuchni.
Podoba się? Udostępnij... 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest