Bangkok dla początkujących: porady i informacje praktyczne

Bangkok dla początkujących: porady i informacje praktyczne

Bangkok informacje praktyczne

Przed pierwszą podróżą do Bangkoku warto się przygotować i zdobyć trochę praktycznych informacji. My zrobiliśmy to będąc jeszcze w Polsce, czytając różne blogi podróżnicze i pytając znajomych o rady. Na pewno bardzo nam to pomogło na starcie, oszczędziło nasz portfel przed zbędnymi wydatkami i niejednokrotnie uratowało nam tyłek (dosłownie i w przenośni 😉 ). Jednak sporo dowiedzieliśmy się też sami na miejscu. Wszystkie ważne naszym zdaniem wskazówki zebraliśmy w tym poście. Mamy nadzieje, że komuś z was się one przydadzą, a jeśli się tam nie wybieracie to potraktujcie to jako zestaw ciekawostek.

Lotnisko

  • Po wylądowaniu warto od razu kupić sobie kartę sim lokalnego operatora z pakietem danych. Na lotnisku jest kilka stoisk gdzie obsługa sprzedaje i od razu aktywuje kartę na naszym telefonie. Ta przyjemność kosztuje trochę więcej niż w Polsce, karta na 30 dni/4 Gb danych to wydatek ok. 60 zł, jednak szybko się może zwrócić (patrz punkt 3 i 8).
  • Jeśli jedziesz do miasta taksówką spróbuj złapać ją na 4 piętrze na odlotach (departures). Większość osób w ciemno wychodzi przed halę przylotów, gdzie taksówki są droższe i czeka na nich cała banda kierowców naciągaczy. U góry jest prawie pusto, stoi kilka samochodów i można spokojnie negocjować cenę lub prosić o jazdę zgodnie z licznikiem. Warto też wspomnieć że taksówki na górze powinny być tańsze o 50 baht opłaty za wjazd na lotnisko, którą pokrył poprzedni pasażer.

Transport

Tuk Tuk

  • W Bangkoku na każdym kroku spotkasz kierowców tak zwanych „tuk tuk-ów”, którzy będą oferowali ci swoje usługi. Przejażdżka trójkołowcem, która uznawana jest za jedną z większych i obowiązkowych atrakcji, może się jednak okazać mało atrakcyjna dla twojego portfela. Jeśli chcesz skorzystać z tuk tuka jak ze zwykłej taksówki, przeważnie zapłacisz ponad 2 razy tyle co za kurs wygodną i klimatyzowaną taryfą. Często jednak ci sami kierowcy wychodzą z propozycją zorganizowania podejrzanie taniej wycieczki po lokalnych zabytkach (na przykład zwiedzenie 5 różnych punktów na mapie za 5 zł). Trik polega na tym, że zabierają cię po drodze do znajomych sklepików czy restauracji gdzie musisz coś kupić, a oni mają z tego prowizję. Generalnie polecamy przejażdżkę tuk tukiem jako ciekawostkę, ale nie jako regularny sposób poruszania się po mieście.

Bangkok informacje praktyczne

Taksówki

  • Jadąc taksówką włącz sobie mapę na telefonie i sprawdź czy jedziesz w dobrym kierunku. Jest wielu kierowców którzy wożą turystów naokoło. Zdarzają się też tacy, którzy wywożą ludzi z lotniska 150 km poza Bangkok i każą sobie płacić po kilkaset Euro za powrót do miasta! Słyszeliśmy kilka takich historii od ludzi poznanych na miejscu, więc lepiej trzymać rękę na pulsie. Dlatego wsiadając na lotnisku zrób od razu zdjęcie numerów taksówki i wyślij do jakiegoś znajomego np. e-mailem (w końcu masz Internet w telefonie 😉 )
  • Jeśli chodzi natomiast o jazdę taksówkami po mieście to jest ona bardzo tania, pod warunkiem że taksówkarz zgodził się na jazdę według licznika. Często zdarza się jednak że kierowca widząc turystę od razu proponuje kilkukrotnie wyższą stawkę za kurs i nie chce włączyć taksometru (np. rzucili nam cenę 400 Baht za kurs warty 50). Jeśli ta sama sytuacja powtórzy się przy kolejnych próbach to…

Bangkok informacje praktyczne

Opłata początkowa za taksówkę w Bangkoku to 35 Baht (około 4 zł)

Komunikacja miejska

  • …nie bój się skorzystać z transportu publicznego. Odpal Google Maps na telefonie i sprawdź jak dotrzeć do twojej destynacji z miejsca w którym się znajdujesz. Okazuje się że wszystkie połączenia metrem, miejskimi pociągami i autobusami są całkiem nieźle opisane przez wujka Googla. Takie przejazdy wychodzą zdecydowanie najtaniej, a ze względu na wieczne korki mają często podobny czas dojazdu do taxi. Jako ciekawostkę dodamy, że stare czerwone autobusy z otwartymi oknami są zupełnie za darmo! Nie ma w nich klimatyzacji, za to jest klimatycznie 😉

Bangkok informacje praktyczne

Jedzenie i picie

  • Nawet jeśli nie jest to twój pierwszy przystanek w Azji, uważaj na to co pijesz. Zawsze najlepiej pić napoje z butelek i unikać wody z kranu pod każdą postacią. Masz ochotę na Colę z lodem albo kuszącego owocowego shake’a na ulicy? Musisz liczyć się z konsekwencjami, których twój brzuch nie polubi. A’propos brzucha i flory bateryjnej, dobrze jest zaopatrzyć się w dowolny probiotyk w Polsce i zacząć go brać przed wyjazdem i kontynuować na miejscu. U nas dobrze się to sprawdziło.

Zdrowie

  • Jak już jesteśmy przy zdrowiu, przypominamy, że w Bangkoku można tanio zrobić wszystkie zalecane dla tego regionu szczepienia w placówce Czerwonego Krzyża. Jeśli planujesz dłuższą podróż po Azji, możesz rozważyć takie rozwiązanie i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście należy wziąć pod uwagę czas potrzebny do nabrania odporności i miejsca w które się udajesz. Jeśli interesuje cię ten temat, więcej informacji znajdziesz w poprzednim poście.

Bangkok informacje praktyczne

Zwiedzanie

  • Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. W wielu miejscach obowiązuje dress code, polegający głównie na zakryciu ramion i nóg aż do kolan. Jeśli nie chcesz chodzić w długich spodniach i bluzce z rękawem, weź ze sobą koszulę i lekkie spodnie. Zawsze możesz założyć je tuż przed wejściem. Odpowiedni strój można też często wypożyczyć.
  • Do wszystkich świątyń wchodzi się bez butów. Zwiedzasz w klapkach lub w sandałach? W takim razie będziesz musiał wejść boso. Przez atrakcje Bangkoku codziennie przewijają się tysiące turystów a stan ich stóp bywa bardzo różny. Nie ryzykuj! Weź do kieszeni parę cienkich skarpetek i włóż je przed wejściem do świątyni. Możesz sobie zaoszczędzić wielu kłopotów ze zdrowiem 🙂

 

Jeśli macie jakieś pytania albo inne rady piszcie w komentarzach 🙂

 

Podoba się? Udostępnij... 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest